JDP platformaStrategické dokumenty SMARTPříklady dobré praxePříklady projektových a strategických záměrůKoncepce Smart CitiesVyhledávání v systému

Koncepce Smart Cities je zastřešujícím dokumentem pro problematiku SMART řešení v České republice.

Tato Koncepce vznikla zejména za účelem naplnění Inovační strategie České republiky 2019–2030: The Country For The Future.
Z pohledu obcí, měst a regionů přináší návrhy oblastí pro nová řešení tak, aby byl zajištěn kvalitní život lidí a Česká republika byla atraktivní zemí a konkurenceschopným partnerem v mezi národním kontextu.
Cílem využívání SMART řešení je odolnost a vytváření dobrých podmínek pro život v obcích, městech a regionech. SMART řešení jsou založena na koncepčním přístupu samospráv, zahrnují inovace v dosavadních technologických nástrojích, postupech, výrobcích i službách s využitím dobrých zkušeností a příkladů, jejichž katalyzátorem mohou být regionální klastry, resp. spolupráce na krajské úrovni.
PILÍŘZP: Odolnost prostřednictvím SMART řešení pro obce, města a regiony (Soudržné obce, města a regiony) A: Lidé a komunity (Odolné obce, města a regiony) B: Lokální ekonomika (Konkurenceschopná města, obce a regiony) C: Prostředí pro život (Zelená města, obce a regiony)
KAPITOLAZPO1: Digitální veřejná správa je služba lidem, komunitám a podnikatelům ZPO2: SMART řešení přispívají k sounáležitosti v území ZPO3: Společná řešení – nástroj koheze bez digitálně vyloučených lokalit ZPO4: Partneři doma i v zahraničí při sdílení SMART řešení
CÍLZPO1-1: Veřejná správa je vykonávána efektivně a transparentně, přičemž umožňuje elektronické a automatizované řešení všude tam, kde je to z hlediska účelu vhodné ZPO1-2: Kraje, města a obce mají dostatečné znalosti (data, informace) o území, které spravují, o vazbách na svém území včetně informací o charakteru ohrožení v území, využívají je k optimalizaci řízení a za účasti občanů k tvorbě prostředí pro dobrý život jednotlivců i komunity (systematický sběr dat členěný dle pohlaví, vyhodnocování dat a informací o území, digitální technická mapa, územní plán ve vektorové formě a v jednotném standardu, pořizování informačních modelů staveb). ZPO1-3: Veřejná správa na úrovni měst, obcí a krajů funguje bezpečně a činí kompetentní rozhodnutí. Usiluje o inovativní řešení a chytré hospodaření s majetkem obce/města/kraje. Podkladem jí je sběr a vyhodnocování dat z dopravy, kvality ovzduší, modro-zelené infrastruktury, energetického managementu a majetku za využití nových technologických nástrojů, datově orientovaných přístupů a členění relevantních dat dle pohlaví a dalších kategorií.  
OPATŘENÍ
Participace krajů a obcí s rozšířenou působností (ORP) na implementaci katalogu služeb určených přednostně k digitalizaci dle zákona č. 12/2020 Sb.
Vytvoření katalogu služeb samosprávy krajů, měst a obcí a způsobu jejich digitalizace, využívání standardů pro Open Data – zajištění publikace otevřených dat ze strany měst a obcí podle Otevřených formálních norem (ve smyslu § 3 odst. 9 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, tj. technických doporučení zaměřených na vybrané datové sady, které zajišťují, že stejná data publikovaná různými poskytovateli budou interoperabilní. Tím je umožněno taková data jednodušeji využívat nezávisle na tom, od kterého jsou poskytovatele).
Zpracování vzorové strategie služeb veřejné správy na úrovni kraje, obce/města podle kategorie obce.
Využití a rozvoj funkcí Portálu veřejné správy pro navázání všech potřebných služeb krajské, městské a obecní samosprávy vč. integrace služeb třetích stran.
Aktivní spolupráce s Portálem občana včetně zohlednění situace občanů, kteří nejsou schopni využívat elektronické služby veřejné správy.
Využití státem vybudovaného systému elektronické identifikace (např. bankovní identity) při čerpání online služeb.
Metodické vedení a pomoc krajům, městům a obcím (katalog pomoci) při správě a udržování ICT infrastruktury a služeb.
Vytvoření manuálu a vzdělávání samospráv ve SMART veřejných zakázkách.
Vytvoření systému podpory pro růst kapacit k prosazování inovativních řešení a koordinace aktivit k rozšiřování získaných poznatků jako dobré praxe do celé veřejné správy.